sob.. lut 24th, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

Boże Ciało w Spycimierzu – dywany kwiatowe

2 min read

Każde miejsce na świecie jest inne, na swój sposób wyjątkowe. To piękne, kiedy lokalne społeczności posiadają swoje własne tradycje, kultywujące życie w wierze. Owe tradycje przynoszą niesamowitą radość mieszkańcom i skupiają uwagę całego kraju. Nie inaczej jest w przypadku Spycimierza, gdzie z okazji procesji Bożego Ciała tworzy się i układa przepiękne dywany kwiatowe. Zastanawiasz się, na czym to polega?

W Polsce święto Bożego Ciała było znane jeszcze w 1320 roku, kiedy w Krakowie po raz pierwszy odprawiono liturgię. Nabożeństwo prowadził biskup Nanker. Jednak w tamtym czasie nie kultywowano procesji. Warto jednak zaznaczyć, że tradycja procesji nie była wtedy znana. Została ona wprowadzona dopiero dwieście lat później!

Polska w tej kwestii jest bardzo wyjątkowa. Mianowicie, procesje odbywają się w każdej parafii od XV wieku nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Zazwyczaj procesja wygląda w ten sposób, że wierni zaczynają ją w budynku kościoła, a następnie pokonują drogę do kolejno 4 rozłożonych w oddaleniu od sanktuarium ołtarzy. Przy każdym z nich odczytuje się Ewangelię. Co więcej, przy każdym z owych ołtarzy poruszana jest Ewangelia każdego z czterech Ewangelistów – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

W wielu miejscach Polski szczególnie obchodzi się procesje z okazji Bożego Ciała – wierni się przebierają, dekorują swoje domy i kultywują inne, równie ciekawe tradycje, tak jak na przykład w Spycimierzu.

Kiedyś na terenie Spycimierza znajdował się gród, który pełnił ważne funkcje na szlakach między Pomorzem, a Rusią. Największa wyjątkowość wsi Spycimierz jest dostrzegana kiedy nadchodzą cieplejsze pory roku i przychodzi czas Bożego Ciała. Mianowicie, mimo niewielkiej liczby mieszkańców (około 300-400 osób), organizowana jest huczna procesja, która polega na układaniu wyjątkowych dywanów. Wszystkie są tworzone z kwiatów. Mieszkańcy posiadający własne ogrody specjalnie sadzą w nich jak najwięcej kwiatów, by spełnić tradycję, której początki są bliżej nieznane. Być może jej inicjatorem był dawny proboszcz, podczas którego kadencji usypywano podobne wzory z piasku, do którego z czasem dołączyły kwiaty. Jednak to nie kwiaty są uprawiane pod wzory, ale wzory są tworzone pod kwiaty. Właśnie dlatego przepiękne dywany są niepowtarzalne i nie sposób znaleźć ich w innym miejscu – wzory są wymyślane na bieżąco, podczas układania dywanów.

Dodaj komentarz