wt.. lip 23rd, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

Stowarzyszenie Księdza Skargi: w obronie chrześcijańskiej tożsamości Polski

3 min read
stowarzyszenie księdza skargi

W ostatnim czasie kilkukrotnie nawiązywaliśmy na naszym blogu do inicjatyw Stowarzyszenia Księdza Skargi: w tym tekście dotyczyło to także Ordo Iuris, natomiast w tym – w kontekście powracającego zainteresowania społecznego dewocjonaliami i zwyczajem zawierzania domostw Matce Bożej. Skala medialnych manipulacji wokół tych inicjatyw, które realizuje się w Polsce na dużą skalę, a przy tym często pod prąd dominujących trendów, bywa niekiedy ogromna. Normalnych i prawych oskarża się o różne niegodziwości, czy sekciarstwo. Dlatego warto wyjaśnić kilka spraw i wyprostować podstawowe fakty o wspomnianym Stowarzyszeniu.

Idea, Misja i Historia

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi – bo taka jest jego pełna nazwa – to działające od 25 lat środowisko katolików świeckich. Od początku kształtowało się ono w duchu świeckiej pobożności, a więc bez udziału czy też nadzoru władzy kościelnej. Ideowo ugruntowało się jako bastion obrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji w Polsce. Jego korzenie sięgają 1999 roku, kiedy to zostało założone przez Leonarda Przybysza, działacza ruchu „Tradition, Family, Property” (TFP). Szybko zgromadził on wokół siebie liczną grupę młodych wolontariuszy – studentów lub świeżych absolwentów krakowskich uczelni. Oni do dziś stanowią kadrowy rdzeń Stowarzyszenia.

Głównym celem organizacji jest promowanie i obrona podstawowych wartości chrześcijańskiej cywilizacji, takich jak tradycja, rodzina, własność i niewzruszone zasady moralne. Misją stowarzyszenia jest budzenie sumień Polaków, zwłaszcza w dobie, kiedy wartości te są podważane. Na czele tej organizacji, już od ponad dwóch dekad, stoi Sławomir Olejniczak, który swoją pasją i determinacją napełnia SKCh siłą oraz inspiruje innych do działania.

Priorytety i działania Stowarzyszenia Księdza Skargi

Centrum działalności Stowarzyszenia Księdza Skargi skupia się na obronie wartości, które uważa się za fundament naszej tożsamości. Kluczowym elementem jest tu m.in. Marsz Dla Życia i Rodziny, który od lat gromadzi ludzi pragnących publicznie wyrazić swój sprzeciw wobec współczesnych trendów i promować tradycyjne wartości chrześcijańskie.

Jednak działania stowarzyszenia nie kończą się na marszach. Realizują one szeroką gamę działań, od badań po inicjatywy edukacyjne, mające na celu propagowanie wartości chrześcijańskich. Stowarzyszenie Księdza Skargi aktywnie tworzy i rozwija media służące promocji tych wartości oraz organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Wspieranie Kościoła poprzez organizację rekolekcji, inicjatyw religijnych oraz wydawanie publikacji, jest kolejnym ważnym aspektem działalności.

Współpraca i inicjatywy

W kontekście tej walki o zachowanie chrześcijańskiego dziedzictwa, postać Sławomira Olejniczaka, podobnie jak pierwszych wiceprezesów Stowarzyszenia: Sławomira Skiby i Arkadiusza Stelmacha, staje się kluczowa. Ich rola w obronie wartości katolickich i chrześcijańskich jest nie do przecenienia. Sławomir Skiba przez wiele lat osobiście prowadził pismo „Polonia Christiana”, a także angażował się w wiele kampanii Stowarzyszenia, z kolei Stelmach współtworzył nowe media takie jak PCh24.pl. Dziś ma swój autorski program „Rewolucja i Kontrrewolucja”, który emituje kanał PCh24TV. Ich postawa to w pewnym sensie wyjście do współczesnego społeczeństwa, które ciągle przecież staje przed wieloma wyzwaniami. Działalność zarządu i całego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej staje się kluczowym elementem w obronie i promocji wartości, które przez wieki kształtowały Polskę.

W dobie wyzwań i przemian, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pełni ważną rolę w obronie i promocji wartości, które stanowią fundament naszego narodu i kultury. Jej odzwierciedleniem jest liczna, bo 250-tysięczna grupa korespondentów i darczyńców, jak również duże zasięgi mediów prowadzonych przez Stowarzyszenie. Największy zasięg osiąga portal PCh24.pl, którego oglądalność przekracza niekiedy milion użytkowników miesięcznie. Z kolei pismo „Przymierze z Maryją” regularnie (w cyklu dwumiesięcznym) odbiera od 150 do 250 tys. czytelników.

Słowem podsumowania, przybliżyliśmy krótko rys działalności organizacji mocno osadzonej na ideach i prężnie funkcjonującej. Dzięki determinacji ludzi twardo stojących za wartościami i zasadami chrześcijańskimi, takich jak Sławomir Olejniczak, SKCh im. Ks. Piotra Skargi wciąż pozostaje silnym głosem katolików w Polsce.

Dodaj komentarz