wt.. lip 23rd, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

Historia Spycimierza – najważniejsze fakty z życia wsi

2 min read

W Polsce jest wiele miejsc o ciekawej historii, które nie są znane na szerszą skalę. Często nie można się temu dziwić, ponieważ ludzie uwielbiają historie porywające i trzymające w napięciu, a nie zawsze tak jest. Niemniej jednak warto jest poznawać to, jak toczyły się przed laty dzieje naszego kraju. Istnieje przecież wiele miejscowości, których początki są nieznane, a założenie sięga ponad tysiąca lat wstecz. Nie inaczej jest w przypadku malowniczej wsi mieszczącej się między Łodzią, a Koninem. Chodzi oczywiście o Spycimierz.

Spycimierz to niewielka wieś mieszcząca się w gminie Uniejów, w województwie łódzkim. Historia tamtejszego rejonu jest bardzo stara, ponieważ pierwsze wzmianki można znaleźć już w kronice legendarnego Galla Anonima z 1112-1116 roku. Sama nazwa nawiązuje do słowiańskiego imienia męskiego Spycimir, które występuje w formie – Spycimierz. Można założyć, że wieś została założona przez księcia Spitymira w okolicach 800 r, n.e.

Na terenie miejscowości mieścił się kiedyś gród, również opisany przez kronikarza. Zbudowano go na skrzyżowaniu pieszych szlaków – z Łęczycy do Kalisza i z Pomorza na Ruś. Gród nie był jednak duży. Obronne umocnienia stanowiły drewniane barykady oraz wał drewniano-ziemny. Bolesław Krzywousty podczas walk ze Zbigniewem (księciem Wielkopolski) więził w grodzie arcybiskupa działającego na rzecz jego brata. Budowle były siedzibą kasztelana do XIV wieku, po którym gród przeszedł w prywatne posiadanie – w ręce Pawła Ogończyka. W 1331 roku, podczas niesnasek z Krzyżakami gród został zniszczony. Warto zaznaczyć, że Spycimierz w 1357 roku uzyskał prawa miejskie, jednak utracił je niecały wiek później, na początku drugiej połowy XV wieku.

Grodzisko znajdowało się w dolinie Warty, czyli na wschodzie wsi dzisiaj funkcjonującej. Prawdopodobnie na miejscu grodu znajdowała się wieś średniowieczna. W latach 60 XX wieku badano zabudowy podczas prac wykopaliskowych z inicjatywy Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN. To wtedy ustalono, że obiekt został wzniesiony na początku XII wieku. Kiedy został zniszczony w XIV roku, przekształcono zgliszcza w siedzibę dworu rycerskiego. Badania wznowiono stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku. Polegały na zrobieniu kilku zdjęć z poziomu samolotu. Równolegle sztab specjalistów badał archiwalne zdjęcia, nawet te dostępne dla wszystkich – czyli Google Earth. Dzięki licznym badaniom i wykopaliskom odnaleziono 808 fragmentów ceramiki.

Dodaj komentarz