śr.. kw. 24th, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

Ta inicjatywa robi wielkie wrażenie! Stoi za nią Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej

2 min read
polonia semper fidelis

Stowarzyszenie Piotra Skargi stoi za wieloma inicjatywami wyrażającymi troskę o wiarę i poszanowanie polskich tradycji narodowych. Jedną z nich jest „Akcja „Polonia Semper Fidelis” będąca odpowiedzią na niepokojące interpretacje w niektórych krajach adhortacji apostolskiej papieża Franciszka zatytułowanej Amoris laetitia (o miłości w rodzinie).

Problem pojawił się w momencie, gdy z ust uznanych teologów i hierarchów katolickich padły opinie, że Kościół zezwolił na przystępowanie do Komunii Świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach niesakramentalnych. Z drugiej zaś strony, w szeregu krajów biskupowie lub całe episkopaty przyjęły wykładnię zapisów Amoris laetitia mówiącą, iż dotychczasowe zasady dopuszczania do Najświętszego Sakramentu nie tylko zostały utrzymane, ale i potwierdzone. Publikacja adhortacji w takim kształcie wywołała tym samym zamieszanie, nad którym nie potrafił zapanować Watykan.

Jak zauważa Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej „w tej sytuacji postanowiliśmy zorganizować kampanię, która – z jednej strony – byłaby donośnym głosem wiernych, a z drugiej – synowską prośbą do polskich biskupów o potwierdzenie tradycyjnej nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa. Uważamy, że tzw. liberalne interpretacje papieskiej adhortacji przyczyniają się do coraz większego zamętu w duszach wiernych”.

Akcja naprawdę robi wrażenie i przy okazji wpisuje się w działania statutowe Stowarzyszenia (więcej o nich tutaj). Po pierwsze, z racji ogromu zaangażowania i licznych pod nią podpisów. Dołączyło do niej łącznie 145 tysięcy Polaków. Po drugie, z powodu liczby znanych osób, które ją poparły. Po trzecie z racji licznych podpisanych grup ludzi, takich jak  o przyszłość polskich rodzin. Petycję podpisali m.in. reżyser i publicysta Grzegorz Braun, aktor Radosław Pazura, publicysta Telewizji Republika dr Tomasz Terlikowski, znany kompozytor Michał Lorenc, dziennikarz Jan Pospieszalski. Nie zabrakło też licznych naukowców, a wśród nich znalazł się historyk prof. dr hab. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaj komentarz