niedz.. cze 23rd, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

Sławomir Olejniczak o haśle instytutu ks. Piotra Skargi

2 min read
Instytut ks. Piotra Skargi

W dzisiejszych czasach wiara jest szczególnie potrzebna, ponieważ wszędzie szerzy się demoralizacja i zgorszenie. Na szczęście istnieją organizacje walczące z tymi zjawiskami, a spośród nich na szczególną uwagę zasługuje Instytut ks. Piotra Skargi. Hasłem instytucji jest „Budzimy sumienia Polaków”, o którym więcej powiedział sam założyciel SKCh im. ks. Piotra Skargi – Sławomir Olejniczak.

Hasło to jest związane z działalnością patrona wspomnianej organizacji. Piotr Skarga był duchownym żyjącym w XVI i XVII wieku, słynącym z ognistych mów i walki z reformacją. W swoich kazaniach często odwoływał się do moralności i potrzeby bliskości z Bogiem. Dzisiaj podobnie czyni Instytut Piotra Skargi, jednak na czym dokładnie polega budzenie sumień i czym się przejawia?

Na samym początku warto wspomnieć o tym, czym jest sumienie. To swego rodzaju wewnętrzny głos, który określa postrzeganie dobra i zła, a więc rozróżnianie ich i podejmowanie dobrych decyzji w swoim życiu. Wyjaśnić to można prosto na przykładzie człowieka bez sumienia, ponieważ taka osoba nie kieruje się moralnością, a wiara nie ma dla niego większego znaczenia. Sławomir Olejniczak przypomina, że sensu stricto nie ma osoby nieposiadającej sumienia, jednak często jest ono zagłuszone lub uśpione.

Uśpienie sumienia widać szczególnie dzisiaj, kiedy całe narody ulegają degradacji i dotyka ich rozkład moralny. Chodzi o legalizację aborcji, wprowadzanie do szkół edukacji seksualnej, dozwolenie zawierania związków partnerskich. Takie społeczeństwa prędzej czy później spotkają się z ogromnymi problemami. Można analogicznie podać przykład społeczności, które żyją zgodnie z sumieniem i poszanowaniem tradycji, co prowadza do zacieśniania się międzyludzkich więzi i pomnażaniem dobrobytu.

Dlatego właśnie w 2001 powstał Instytut ks. Piotra Skargi. Kraków to miasto, w którym założono organizację, jednak działa ona na terenie całej Polski. Działacze są świadomi tego, co dzieje się obecnie na świecie, dlatego starają się głosić Prawdę nie tylko we własnych domach i wśród najbliższych, ale także w szerszym gronie – w życiu publicznym. Sławomir Olejniczak zaznacza, że odchodzenie od Bożych przykazań może poskutkować degradacją społeczeństwa i kolejnym upadkiem Polski. Z tego powodu Instytut organizuje liczne konferencje, pikiety, marsze, prowadzi czasopisma, mając cały czas nadzieję na to, iż sumienia Polaków zostaną w końcu przebudzone.

1 thought on “Sławomir Olejniczak o haśle instytutu ks. Piotra Skargi

Dodaj komentarz