wt.. lip 23rd, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

SKCh im. ks. Piotra Skargi – jaką mamy misję?

2 min read

To właśnie hasło widoczne m.in. na głównej stronie Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi „Budzimy sumienia Polaków” jest tym wezwaniem, które przyświecało przed czterema wiekami działalności Sługi Bożego i kandydata do wyniesienia na ołtarze ks. Piotra Skargi. Dziś natomiast przyświeca działalności krakowskiego stowarzyszenia.

Katolicy świeccy, którzy głoszą Chrystusa

Na poziomie społecznym uśpione sumienia ludzi przyczyniają się do coraz większej degeneracji narodów, które ostatecznie upadają pod ciosami wrogów, nie mając dość siły na obronę na skutek wewnętrznego rozkładu moralnego i religijnego. I przeciwnie: tam, gdzie ludzie mają sumienia wrażliwe, praktykują religię i przestrzegają zasad moralnych, tam też następuje rozwój zdrowych relacji społecznych, czego następstwem jest stabilność i dobrobyt pomnażany przez pokolenia. Dlatego też tak ważne jest obudzenie tych sumień i skierowanie do aktywnej działalności w życiu chrześcijańskim.

Sposobami budzenia sumień są między innymi duchowe uczynki miłosierdzia, jak napominanie grzeszących, pouczanie nieumiejętnych, udzielanie dobrych rad wątpiącym czy pocieszanie strapionych.

Od uczynków drobnych do kampanii na wielką skalę

W długiej, bo ponad 20-letniej historii działalności Stowarzyszenia staraliśmy się i staramy się te uczynki wypełniać przez przypominanie prawd wiary, zachętę do praktyk pobożnych i przestrzegania zasad moralnych, które pozwoliły naszym przodkom przetrwać najgorsze zawieruchy dziejowe wtedy, gdy nawet nie istniały struktury państwa polskiego.

Dlatego też wiele razy podejmowaliśmy i niezmiennie podejmujemy w przestrzeni publicznej akcje w obronie obecności symboli religijnych, prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawnej ochrony rodziny opartej na małżeństwie między mężczyzną a kobietą czy ochrony dzieci przed deprawacją i wpływami lobby LGBT.

To najważniejsze filary działalności organizacji, która jako Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi stała się trwałym elementem polskiego pejzażu organizacji katolików świeckich.

1 thought on “SKCh im. ks. Piotra Skargi – jaką mamy misję?

Dodaj komentarz