pon.. maj 20th, 2024

Parafia Spycimierz

Nasza parafia

Narodziny Kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie

2 min read

Kraków jest miastem szczególnym na mapie naszego kraju. Jest to związane z jego długą historią, która jest istotna dla polskich katolików. Stolica Małopolski bowiem jest miejscem, w którym swoje początki miał Kult Bożego Miłosierdzia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie praca wyjątkowej organizacji, która skądinąd także swe początki miała w Krakowie. Chodzi oczywiście o Instytut ks. Piotra Skargi.

Kult Bożego Miłosierdzia jest obecnie popularny na całym świecie. Jego początki sięgają czasów przed II wojną światową, kiedy to Faustyna Kowalska, członkini Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia doznała objawień dotyczących Jezusa. Dwie dekady temu została ona kanonizowana przez Jana Pawła II i niestety niewiele osób pamiętało historię Faustyny. Dbając o rodzimą historię, Instytut ks. Piotra Skargi postanowił stworzyć kampanię pt. Świadectwo Bożego Miłosierdzia. Wszystko miało miejsce w 2015 roku i od tamtego momentu wspomniany kult umacniał się coraz bardziej.

W 2015 rok Instytut ks. Piotra Skargi wydał książkę, która traktuje o zdarzeniach dotyczących Faustyny. Owa książka posiada dwie części. Fatimskie Orędzie zostało omówione pod względem teologicznym, ale też społecznym i historycznym w pierwszym tomie. Porównanie tych dwóch zdarzeń jest bardzo istotne i pozwala wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Drugi tom z kolei dotyczy świadectw osób, które były zaangażowane w tworzenie kultu Bożego Miłosierdzia. W książce można przeczytać o wielu łaskach i cudach, które zostały zesłane za przyczyną św. Faustyny.

W ramach opisywanego kultu nie można zapominać o postaci papieża Polaka. Jan Paweł II przyczynił się do budowy krakowskiej Bazyliki Bożego Miłosierdzia, która nieprzypadkowo znajduje się w pobliżu miejsca śmierci Faustyny.

Wspomniana książka została opublikowana w bardzo dużym nakładzie – wydano ponad pół miliona egzemplarzy. Lektura trafiła przede wszystkim do osób, które wcześnie wsparły finansowo Instytut ks. Piotra Skargi. Cała reszta natomiast trafiła do księgarni.

Instytut ks. Piotra Skargi słynie nie tylko z tej zacnej inicjatywy. Nieprzypadkowym wyborem organizacji jest jej patron, który swego czasu słynął z walki z herezją. Tak samo działacze bronią tradycji i chrześcijańskich wartości, walcząc z szerzącą się demoralizacją, dotyczącą zwykle ruchów popierających związki partnerskie, aborcję, edukację seksualną. Warto wspomnieć, że jest to instytucja non profit!

1 thought on “Narodziny Kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Dodaj komentarz