Uroczystość Bożego Ciała

Parafia Spycimierz od ponad dwustu lat słynie z tradycji kwietnych dywanów. Układane na całej trasie procesji budzą podziw i zdumienie licznie przybywających tu gości.

Zwyczaj zdobienia trasy procesji przywędrował prawdopodobnie z wojskami Napoleona na początku XIX w. Dwieście lat to długi czas, to szereg zdarzeń i przemian. Zapewne przez te lata sposób komponowania kwietnych kobierców zmieniał się i ewoluował.

Przygotowania rozpoczynają się najczęściej wraz z zakończeniem poprzedniej uroczystości poprzez wymyślanie nowych wzorów, organizowanie rodziny, przyjaciół do pomocy i materiału do dekoracji. Samo jednak zbieranie kwiatów zwykle zaczyna się w niedzielę poprzedzającą Boże Ciało lub w kolejne dni.

Etapy rytuału

Od południa w czwartek Bożego Ciała trwa niezwykła praca parafian na chwałę Bożą. Ten wielki wysiłek świadczy niewątpliwie o ich głębokiej wierze i czci wobec tajemnicy Najświętszego Sakramentu oraz przywiązaniu do pobożnej tradycji ojców. Początkowo do wystroju używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny sposób ubierania trasy ukształtował się po 1945 r. Całą trasę procesji pokrywa kwiatowy dywan szerokości około dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki. Autorzy tych niezwykłych dzieł starają się, by były one niepowtarzalne. Wiele rodzin trzyma się zasady, że dywany mają konkretne wzory eucharystyczne czy kwiatowe, ale co roku muszą być inne. Stąd tak wielkie bogactwo barw i ornamentów, tworzonych przez różnorodne kwiaty, liście, kłosy, trawy i mchy.

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Spycimierskie Boże Ciało 2016″]

Istotną część materiału do strojenia dywanów stanowią polne kwiaty z całej okolicy, pochodzące z miejsc znanych i od dawna odwiedzanych. Do palety barw weszły również nowe odmiany kwiatów, kolorowych krzewów i drzew, które mieszkańcy uprawiają w swoich ogrodach.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że Boże Ciało jako uroczystość o ruchomej dacie może przypadać późno, jak w roku 2011, czyli 23 czerwca, ale może być obchodzone miesiąc wcześniej, jak w roku 2008, kiedy było świętowane 22 maja. Miesiąc czasu, jeśli wziąć pod uwagę wiosenne kwitnienie łąk, pól i ogrodów, to cała epoka.

Ciężka praca parafian trwa wiele godzin, a po uroczystej Mszy św. wyrusza procesja, która podąża z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie po kwietnym dywanie. Wszystko to dla zewnętrznego obserwatora dokonuje się właściwie w ciągu jednego dnia i po pięknym dziele pozostają tylko wspomnienia i fotografie, które wykonali turyści.

Przez cały rok można oglądać zdjęcia z uroczystości i podziwiać uwiecznione na nich kwietne dywany. Jednak, żeby w pełni przeżyć niezwykłość tego święta, trzeba przybyć do naszej parafii w Boże Ciało i uczestniczyć w tworzeniu tego dzieła ku czci Chrystusa w Eucharystii. Otoczenie świątyni spycimierskiej i trasy Bożego Ciała zmienia się i pięknieje. Dzięki bardzo dobrej współpracy parafii z Urzędem Miasta i Gminy Uniejów, a szczególnie dzięki życzliwości burmistrza Józefa Kaczmarka, planowane są kolejne inwestycje w Spycimierzu, np. nasadzenia odpowiedniej roślinności wzdłuż trasy procesji i nowe ołtarze Bożego Ciała w formie wiejskich kapliczek komponujących się z historią parafii i jej otoczeniem.

Główna Msza św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi sprawowana jest zwykle na ołtarzu polowym co roku o godz. 17.00. Po niej wyrusza uroczysta procesja.

W roku 2017 będzie to 15 czerwca. Zapraszamy.

ks. Wojciech Kaźmierczak