Tulipany dla Jana Pawła II

W 2014 roku powstała ciekawa inicjatywa nawiązująca do starej, bo liczącej ponad 200 lat, tradycji kwietnych dywanów w Spycimierzu.

Przygotowując się do majowej uroczystości pierwszej rocznicy wprowadzenia relikwii Jana Pawła II do naszego kościoła, wszystkie rodziny z parafii Spycimierz otrzymały w 2014 roku pięknie opakowane pamiątkowe cebulki z tulipanem odmiany Jan Paweł II. Pieczołowicie hodowane przez parafian, zostały przyniesione do świątyni na 3 maja i postawione w doniczkach przy popiersiu Jana Pawła II, tworząc pachnący ogródek.

Nowość w bogatym kalendarzu imprez gminy Uniejów: Spycimierskie Święto Tulipana

Już nazwa uroczystości sugeruje motyw przewodni tego wydarzenia. Widok kolorowych kompozycji z ponad 300 tys. tulipanów robił wrażenie na tysiącach ludzi, którzy dzięki odpowiedniej informacji i promocji przybyli do naszej parafii. Cały plac kościoła, ubarwiony wieloma dekoracjami ułożonymi z główek tulipanów różnych odmian i kolorów, zapraszał do zwiedzania i robienia pamiątkowych zdjęć. A kiedy robiło się spokojniej, tulipany wydzielały bardzo sympatyczną woń. Powiem szczerze, że nigdy wcześniej nie zwróciłem uwagi na to, że tulipany tak ładnie pachną.

Samo święto, organizowane w naszej parafii wspólnie z Gminą Uniejów i p. burmistrzem Józefem Kaczmarkiem, rozpoczęło się od wcześniejszego przygotowania trawników, wzorów dekoracji i szablonów. Konkretne trawniki zostały przydzielone do dekoracji parafianom z poszczególnych miejscowości tworzących parafię. O godz. 6 rano parafianie otrzymali odpowiednią ilość skrzynek tulipanów, podzielonych na kolory, i zaczęli tworzyć tulipanowe kompozycje. Słynąc z dobrej organizacji i wielkiego zaangażowania w sprawy parafii, około południa ukończyli swoją pracę przy tulipanowych dywanach. Przy wejściu na plac kościelny ustawiono 1000 tulipanów w doniczkach. Były wśród nich m.in. takie odmiany, jak Jan Paweł II i Maria Kaczyńska.

Po ułożeniu wzorów, około południa zaczęli się gromadzić liczni zainteresowani. Po południu przybyli do Spycimierza goście zaproszeni przez organizatorów, czyli Gminę Uniejów i Parafię Spycimierz: ks. bp ordynariusz Wiesław Alojzy Mering z ks. kanclerzem Arturem Niemirą, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicewojewoda Jarosław Klimas, prezes Wiesław Łukomski, nasz rodak prof. Krzysztof Czupryński, prorektor WAT, z łódzkiej ASP dziekan Andrzej Wachowicz i prof. Marek Sak, dziekan naszego dekanatu ks. Andrzej Ziemieśkiewicz i nasz rodak ks. Zbigniew Łukasik. Po obejrzeniu tulipanów odbyło się spotkanie na plebanii z organizatorami święta, czyli przedstawicielami gminy i parafii. Wieczorem odprawiona została Msza św. i pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe.

Tulipany dla Jana Pawła II w 2016 r.

Przed majową imprezą parafianie posadzili już cebulki tulipana Jan Paweł II w domach, by na majowe przynieść je do świątyni i ustawić wokół popiersia naszego świętego rodaka.

Natomiast przy kościele jesienią zostały posadzone dwie wstęgi tulipanów, wijące się wokół nowych buków czerwonolistnych z lewej strony kościoła i z tyłu.

30 kwietnia, Włosi uczestniczący w kongresie w Uniejowie ułożyli przed kościołem z pyłu kwiatowego obraz Matki Bożej Kasztelańskiej, a na dwóch trawnikach powstały kompozycje z główek tulipanów, przedstawiające logo Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” oraz symbol Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Krakowie.

Święto to, wypływające niewątpliwie z parafialnej tradycji kwiatowej Bożego Ciała, jest jednocześnie przypomnieniem i zaproszeniem dla wszystkich wiernych na uroczystość Bożego Ciała.

Od godzin porannych parafianie ubierają kwietne kobierce na całej trasie procesji, a po południu o godz. 17.00 rozpocznie się główna msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bpa Wiesława Meringa z procesją po kwietnych dywanach.

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”tulipany dla jpII”]