Inwestycje

Z biegiem lat otoczenie zmienia się i pięknieje. Dzięki bardzo dobrej współpracy parafii z Urzędem Miasta i Gminy Uniejów, a szczególnie dzięki życzliwości burmistrza Józefa Kaczmarka w Spycimierzu realizowane są kolejne inwestycje.

Po pierwsze

Pierwszą znaczącą inwestycją było wyłożenie trasy Bożego Ciała kostką brukową. Poprzednio większość trasy procesji biegła drogą piaskową i częściowo asfaltową na odcinku drogi wojewódzkiej. Zmienił się przy okazji sposób układania kwietnych dywanów, bo zmieniło się podłoże.

Po drugie

Drugą inwestycją było zbudowanie nowego parkingu przy kościele, przeznaczonego głównie dla autokarów przybywających tu w Boże Ciało. Samochody osobowe znajdują zwykle swoje miejsce na przygotowanych parkingach prywatnych.

Po trzecie

Burmistrz Uniejowa i Urząd Gminy postanowili dołożyć starań, żeby turyści chcieli odwiedzać naszą parafię przez cały rok. Ma się do tego przyczynić realizacja projektu Przebudowa Trasy Bożego Ciała w Spycimierzu etap II”. W Boże Ciało 2014 r. ksiądz biskup Wiesław Mering, ordynariusz włocławski, w towarzystwie arcybiskupa Luksemburga poświęcił nowy ołtarz polowy i pozostałe inwestycje związane z przebudową trasy Bożego Ciała.

Projekt obejmował:

1. Budowę ołtarza na terenie obok kościoła.
  2. Budowę chodnika z płyt żeliwnych płaskorzeźbionych w motywy kwiatowe.
  3. Budowę horyzontalnego zegara słonecznego (wg Jana Długosza, to właśnie w Spycimierzu zbudowano pierwszy w Polsce zegar słoneczny).
  4. Adaptację studni znajdującej się na terenie szkoły na fontannę.
  5. Wykonanie ogrodzenia terenu szkoły – z wielkoformatowymi fotografiami kwietnych dywanów.
  6. Wykonanie oświetlenia wokół kościoła.
  7. Zagospodarowanie terenów przylegających i sąsiadujących z inwestycją z uwzględnieniem elementów małej architektury i terenów zielonych (forma małego skweru z alejkami i ławkami).

Czwarta inwestycja w trakcie projektowania obejmuje nasadzenia odpowiedniej roślinności wzdłuż trasy procesji i nowe ołtarze Bożego Ciała w formie wiejskich kapliczek komponujących się z historią parafii i jej otoczeniem.